5 viisi, kuidas olla keskkonnateadlikum tarbija

Ajal, mil ameeriklased ja suur osa Lääne-Euroopast on muutunud keskkonnateadlikumaks, on ka eestlased tasapisi hakkanud mõtlema sellele, mida nendepoolne tarbimine maailmas kaasa toob. Me oleme siin planeedil elanud küll väga pikka aega, kuid paraku on selle aja jooksul ka planeet väsinud ning me laastame iga aastaga looduslikke ressursse. Seetõttu oluline mõelda sellele, mida tarbimine endaga kaasa toob.

Mida saad aga sina teha planeedi heaks? Väga lihtne: me saame kõik muuta seda, mida me ostame ning kuidas me tarbime. Toiduga on see küsimus üsna lihtne, kuna me näeme otseselt seda oma keha peal, kuidas orgaaniline toit parandab elu. Muude asjadega on asi aga natuke keerulisem, kuna me ei pruugi niivõrd otseselt mõista, milline valik on keskkonna mõistes parem ning millised materjalid on paremad.

Alljärgnevad paar nippi võivad aga aidata sul teha paremaid otsuseid, mis on head nii sinu kui ka keskkonna jaoks.

1. Mõtle oma ostuvajadusele

Inimestel on liiga palju asju. Me oleme niivõrd harjunud sellega, et meil on kõike käe-jalaga segada ning kui miski saab otsa või läheb katki, läheme lihtsalt poodi ja ostame uue. Selline tarbimine ei ole aga keskkonna jaoks jätkusuutlik.

Asjade puhul tasuks silmas pidada järgnevat:

  1. Esimese sammuna mõtle sellele, mis sul juba olemas on.
  2. Seejärel mõtle sellele, kas saaksid asja laenata kelleltki (näiteks sõbralt).
  3. Kolmanda variandina vaheta asju kellegi teisega.
  4. Neljanda variandina külasta kasutate asjade poode või komisjonikaupluseid.
  5. Viienda variandina tee asi ise, kui võimalik.
  6. Kui ükski muu variant ei aita, võid toote osta.

Need sammud kehtivad eriti hästi riiete kohta. Selle asemel, et osta uus kleit, vaheta kleite hoopis sõbrannaga või külasta second-hand kaupluseid, kus on peaaegu uueväärsed tooted. Osta uus riideese ainult siis, kui sul ei ole tõesti ühtegi muud valikut. Niiviisi käitudes aga tead, et säästad ka loodust, kuna ei tarbi pidevalt mõttetult palju.

2. Kontrolli silte

Toidukauba pakendid pole ainsad, mida tuleks hoolikalt lugeda. Sama kehtib ka riiete ja muude toodete kohta. Uuri lähemalt tootel olevaid etikette, nägemaks, kas kuskil on mõni silt, mis viidab toote eetilisele tootmisele. Alati ei pruugi küll taoliseid silte olla, kuid kui on, siis saad olla kindel, et toode on valmistatud õiglasel teel.

3. Komisjonipoed on sinu suurimad sõbrad

Kui tahad aidata keskkonda, siis saagu „taaskasutus“ sinu keskmiseks nimeks! Komisjonipoed ja kasutatud riiete/kaupade poed on täis pärleid, mis võivad olla peaaegu täiuslikus seisundis, kuid lihtsalt pole tahetud kellegi teise poolt. Niiviisi saad leida suurepäraseid tooteid väga hea hinnaga.

Samamoodi võid ka oma vanu asju viia komisjonipoodidesse, mitte lihtsalt neid ära visata. Nagu öeldakse, siis ühe inimese vana on teise uus, seega lähtu sinagi sellest põhimõttest.

4. Vali looduslikud materjalid

Suur osa poelettidest on täis polüestrit, akrüülmaterjale ja muid keemiliselt töödeldud materjale, mis kahjuks reostavad loodust meeletult. Kas teadsid, et sünteetilised riided lagunevad lausa 50 aastat? Pole just vaja eriti palju ette kujutada, mida need materjalid lagunedes teevad loodusele.

Selle asemel vali pigem looduslikud materjalid nagu puuvill, linane või siid. Need materjalid on seejuures ka mugavamad ja vastupidavamad ning ka kordades paremad keskkonna jaoks.

5. Otsi eetilisi ettevõtteid

Paljud ettevõtted on mõistnud, et nende õlul lasub vastutus keskkonna ees. Sestap on paljud neist otsustanud toetada heategevuslikke projekte, mis on seotud keskkonnaga või üleüldiselt ühiskonnaga nende ümber.

Kui tahad tarbida nutikamalt, siis vali just sellised ettevõtted, kes annavad osa oma kasumist tagasi keskkonnale – selliste ettevõtete tooteid ostes tead, et sinu raha läheb heasse kohta.

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *