Miks valida orgaaniline toit?

Orgaaniline toit on olnud populaarne juba mõnda aega ning mida rohkem Eesti inimesed avastavad orgaanilise kauba võlusid, seda rohkem jõuab see inimeste toidulauale.

Paraku ei ole veel aga Eesti tarbijad niivõrd teadlikud, vahel lausa kartes orgaanilist toitu või olles ebakindlad selle osas, milliseid eeliseid võib see nende ellu tuua. Alljärgnevalt anname kiire ülevaate mõningatest orgaanilise toidu eelistest, mis võivad panna sindki mõtlema sellele, kas oleks ehk mõistlik kaasata orgaanilist kaupa oma ellu.

1. Orgaaniline toit on tervislik ja ohutu

Oled kindlasti kuulnud väidet, mille kohaselt ei tasu osta orgaanilist toitu, kuna see ei sisaldavat rohkem toitaineid. Ehkki selle väite üle vaieldakse endiselt, siis üks on kindel: orgaanilist toitu kasvatatakse looduslikult, vältides igasuguseid kahjulikke pestitsiide ja muid kemikaale. Pestitsiidid on kahjulikud ka inimestele, põhjustades rohkelt erinevaid terviseprobleeme – selles pole mingi küsimus.

Orgaanilist toitu tarbides ei ole vaja muretseda selle pärast, et köögiviljad on endasse immutanud kahjulikke kemikaale.

2. Orgaaniline toit hoiab vee puhtana

Rääkides pestitsiididest, siis need kahjustavad ühiskonda teistelgi viisidel. Üks suurimaid probleeme on kahjulike kemikaalide sattumine põhjavette ja veekogudesse, saastades niiviisi vett. Pole vaja just väga palju ette kujutada, mis juhtub siis, kui vesi on saastunud.

Orgaanilised talud aga aitavad hoida vett puhtana, kuna nad ei reosta põhjavett kahjulike pestitsiididega.

3. Orgaaniline toit hoiab kokku fossiilseid kütuseid

Aasta-aastalt mõeldakse aina rohkem sellele, mis saab siis, kui fossiilsed kütused otsa saavad. Uuringud on näidanud, et jätkusuutlikud talupidamisviisid tarbivad kuni poole vähem fossiilset kütust kui tavapärased talud.

See tähendab, et orgaanilise toidu ostmisel toetad jätkusuutlikku põllumajandust, mis aitab säästa fossiilseid kütuseid, ühtlasi seega vähendades ka globaalse soojenemise mõjusid ja muid probleeme, mis on tulenenud fossiilsetest kütustest.

4. Orgaaniline toit maitseb paremini

See võib küll olla vastuoluline punkt, kuid kuna orgaaniline toit on värskem ja seda pole töödeldud säilitusainete või muude kunstlike ainetega, on selline toit säilitanud oma värske mõnusa maitse.

Peamine maitseerinevus ilmneb siis, kui kasutada orgaaniliselt kasvatatud tooteid oma toidus. Kuna orgaanilised toiduained ei sisalda kunstlikke aineid, on toidus looduslikud maitsed, mis on kordades paremad kui ükskõik millised kemikaalid. Hea erinevus on näiteks ketšupis, mis on valmistatud orgaanilistest tomatitest vs ketšup, mis sisaldab rohkelt E-aineid või muid kunstlikke lisandeid. Orgaaniline ketšup maitseb kordades paremini tänu värsketele tomatitele.

Esialgu ei pruugi sellest erinevusest arugi saada, kuid kui oled mõnda aega tarbinud orgaanilisi tooteid ning vältinud kunstlikke lisandeid, taastub ka su maitsemeel, mis suudab paremini aru saada toidu reaalsetest maitsetest. Kord, kui lähed üle orgaanilisele toitumisele, mõistad lõpuks, kui suur erinevus on värskel toidul vs kunstlikke lisandeid sisaldaval toidul.

5. Orgaaniline toit on eetilisem

Kumba sa eelistad: toetada kohalikku talunikku, kes on südamega asja juures ja on kasvatanud köögivilju oma põllul, kündes seda ise ning tehes südamest tööd, et toota head ja maitsvat toitu? Või anda oma raha korporatsioonile, mis üritab toitu odavamaks muuta, kasutades paksendajaid, emulgaatoreid ja kõikvõimalikke keemilisi ühendeid, millega kompenseerida värskelt kaubalt, asendades värske ehtsa toidu hoopis kemikaalidega?

Kui hakkad lugema poes oleva kauba etikette ning vaatad koostisosade nimistut, võid avastada, et enamus poeletil olevaid tooteid sisaldavad E-aineid. Isegi, kui need ained on nimetatud turvalisteks, tähendab see turvalisus üksnes seda, et tegemist pole mürgiste ainetega. Iseasi on aga see, kuidas mõjub su kehale see, kui kümneid aastaid järjest iga päev tarbida keemilisi ühendeid, mis ei kuulu ühe reaalse toidu juurde.

Orgaaniline toit on toodetud eetiliselt ja ausalt. Mida eelistad sina: ausust või võltslikkust?

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *