Maailm liigub aina rohkem sinnapoole, et tarbijad valivad pigem orgaanilise toidu, avastades aina enam eeliseid, mistõttu orgaaniline toit võib olla parem: taoline toit ei sisalda pestitsiide, see aitab keskkonda ning toetab kohalikku põllumajandust.
Kuna orgaaniline toit on muutunud omamoodi kultuseks, kasutatakse vahel seda terminit aga ka valesti. Sestap pead sina kui tarbija olema nutikam. Alljärgnevalt jagame paar nõuannet, kuidas teha ostlemisel paremaid ja nutikamaid otsuseid.
1. Mõista, mida orgaaniline toit tegelikult tähendab
Nagu ülalpool mainitud, kasutatakse kahjuks orgaanilise toidu mõistet liialt kergekäeliselt. Sisuliselt tähendab „orgaaniline“ seda, et taimed on kasvatatud kasutades vähem (või üldse mitte) pestitsiide ning loomad on kasvatatud ilma hormoone neile süstimata.
Paljud tooted on endale saanud ka Euroopa Liidu orgaanilised tähised, mis tähendavad seda, et toode on kontrollitud ja sertifitseeritud. Seetõttu tasuks poeletil otsida üles just märgistega tooteid, kuigi tasub ka meeles pidada, et kõikidel talunikel ei pruugi alati olla märgiseid, kuna nad ei ole võib-olla lihtsalt seda protsessi tahtnud veel läbi teha.
2. Loe pakendil olevat infot
Poes käies tuleb meeles pidada, et absoluutselt iga tootja üritab sulle müüa oma toodet võluva pakendi ja kauni jutuga. Seejuures on aga toodetel ülipeenes kirjas infosilt, kus avaldub tegelik tõde.
Mitmed tootjad kasutavad muid sõnu orgaanilise asemel, et jätta mulje nagu tegemist oleks siiski orgaanilise tootega, isegi, kui see pole tõsi. Näiteks võidakse märkida pakendile „loodusest pärit koostisained“ või „ehtsatest apelsinidest mahl“. See jätab mulje nagu tegemist oleks naturaalse orgaanilise tootega, isegi, kui tegelikult ei pruugi see tõsi olla.
Seetõttu on tähtis pöörata tähelepanu infosiltidele ning lugeda korralikult iga infokildu. See võib külla olla tüütu, kuid mis on tähtsam: kulutada paar hetke pakendi lugemisele ja teha parem otsus või ohverdada oma tervist?
Sellele lisaks tuleks mõelda ka sellele, mida on kasutatud toidus lisaks orgaanilistele komponentidele. Kui moos on valmistatud orgaaniliselt kasvatatud marjadest, siis kas see tähendab automaatselt, et moos on puhas igasugustest kemikaalidest? Ei pruugi. Orgaaniline koostisosa ei anna garantiid, et muud ained tootes on puhtad – seetõttu tuleks lugeda pakendit hoolikalt, vältimaks, et tarbid enesele teadmata hoopis mingeid kunstlikke aineid.
3. Toeta kohalikke tootjaid
Üks parimaid otsuseid, mida tarbijana saad teha, on toetada oma kodukandi tootjaid, kes müüvad omaenda talus kasvatatud loomade liha ja toodangut ning omaenda põllul kasvatatud köögivilju. Sa tead täpselt, kus see toit pärit on – see pole pärit pimedast laohoonest ega tootmisliinilt.
Mahepõllumajandus on Eestis väga heal järjel ning pea igas piirkonnas on mõni turg või lihtsalt teadja inimene, kes oskab sind ühendada kohalike talunikega. Talunikel on üksnes hea meel, kui nad saavad oma toodangut müüa ning sina saad teadmise, et sinu toit on kasvatatud eetiliselt ning sa toetad kohalikku ettevõtlust.
4. Tee kodus uurimistööd enne poodi minemist
Tänu Eesti tehnoloogilistele edasiminekutele ei pea toidupoodi minema pimesi. Nimelt, enamikel suurematel poekettidel nagu Prisma, Coop ja Selver on e-poed, kus on kirjas enamus poes olevaid tooteid ning seejuures on kirjas ka toodete kogu koostis. See annab võimaluse rahulikult kodus uurida tooteid, vaadata nende koostist ning teha endale selge plaan ostlemiseks. Niiviisi pole vaja poelettide vahel ringi uidata. Väike uurimistöö annab sulle väga palju ning tähendab, et teed paremaid ning nutikamaid valikuid orgaanilise toidu tarbijana!